Yaralamalı Trafik Kazaları İçin Tazminat Danışmanlığı

Yaralamalı Trafik Kazaları İçin Tazminat Danışmanlığı

Yaralanma, sakatlanma ya da organ kaybı gibi talihsiz durumlar ile sonuçlanan trafik kazalarında, mağdurun kaza sebebiyle maruz kaldığı kayıp ve zararlar, trafikteki tüm araçlar için zorunlu olan zorunlu trafik sigortası kapsamında tazmin edilir. Faili meçhul kazalarda yani kazaya karışan aracın tespit edilememesi durumunda trafik kazası tazminatı Devlet Güvence Hesabından karşılanmaktadır.

Trafik kazası mağduru, vücut bütünlüğünde yaşadığı kayıpları, birtakım ön şartlar kapsamında geçici iş göremezlik tazminatı ya da sürekli iş göremezlik tazminatı almaya hak kazanır. Geçici iş göremezlik kalıcı olmayan sakatlıklar sebebiyle, tedavi süreci boyunca mağdur iyileşene kadar geçen süre için yaşanabilecek maddi kayıpları ifade etmektedir. Sürekli iş göremezlik ise kazanın kişide kalıcı bir sağlık sorununa sebep olması ile ilişkilidir ve kişinin yaşam boyunca üretmekten mahrum kalacağı tüm değerleri kapsayabilir. Sürücü ya da yolcu farketmeksizin hak edilebilen bu tazminat için zaman aşımı süresi sekiz yıldır.

Hangi Durumlarda Trafik Kaza Tazminatı Alınabilir?

  • Tek taraflı kazalarda sürücü kazaya doğrudan sebep veren kusurlu kişi olması bakımından tazminat hakkı bulunmamaktadır.
  • Tek taraflı kazalarda yolcular içinde bulundukları aracın zorunlu trafik sigortasından tazminat almaları mümkündür.
  • Çift taraflı kazalarda sürücüler kusurları oranında karşı tarafın zorunlu trafik sigortasından tazminat alabilirler.
  • Çift taraflı kazalarda yolcular her iki aracın sigortasından ayrı ayrı tazminat alabilirler.

Çok temel olarak ön şartlar şeklinde ifade edebileceğimiz bu kriterlerin haricinde değerlendirilmesi gereken bir çok koşul mevcuttur. Son sekiz yıl içerisinde geçirdiğiniz trafik kazası sebebiyle bir kayıp ya da zarara uğradıysanız trafik kazası tazminatı ile ilgili detaylı bilgi almak için aşağıdaki ön başvuru formunu doldurup, hasar uzmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

Trafik Kazası Tazminat Hesaplama