Ölümlü Trafik Kazaları İçin Tazminat Danışmanlığı

Ölümlü Trafik Kazaları İçin Tazminat Danışmanlığı

Ölümle sonuçlanan trafik kazalarında mağdur yakınları yaşadıkları kayıp ve zararlar , trafikteki tüm araçlar için zorunlu olan trafik sigortası kapsamında tazmin edilir. Kazaya karışan aracın belli olmaması, tespit edilememesi ya da aracın sigortası olmaması durumunda bu zarar Devlet Güvence Hesabı kapsamında karşılanmaktadır. Aracın sigortasının olmaması durumunda trafik kazası tazminatı kazaya sebebiyet veren kişiye rücu edilmesi koşuluna bağlıdır.

Trafik kazasında vefat eden kişinin yakınlarının belirli şartlar kapsamında almaya hak kazanabilecekleri tazminat türü destekten yoksun kalma tazminatı şeklinde isimlendirilir. Destekten yoksun kalma tazminatı, isminden anlaşıldığı gibi mağdurun yaşamı boyunca destek olduğu ya da olabileceği yakınlarının kayıplarını karşılamak üzere alınabilir. Vefat ile sonuçlanan trafik kazalarında tazminat davası için zaman aşımı 15 yıldır. Son 15 yıl içerisinde meydana gelen ölümlü kazalar için, vefat eden kişinin yakınları tazminat talebinde bulunabilirler.

Ölümlü Trafik Kazalarında Kimler Tazminat Talep Edebilir?

Trafik kazası sonucunda yaşamını kaybeden kişinin tazminat alabilecek yakınları için kan bağı koşulu bulunmamaktadır. Destekten yoksun kalma tazminatı, vefat eden kişinin desteğinden mahrum kalan herkesi kapsayabilir. Vefat eden kişinin anne – baba, çocukları ve eşi başta olmak üzere, kişinin yaşamı süresince destek olduğu üçüncü kişiler de destekten yoksun kalma tazminatını talep edebilirler. Kaza sonucu vefat eden kişi çocuk ise aile ilerleyen dönemlerde mahrum kalacakları destekler için tazminat talep edebilirler.

Destekten yoksun kalma tazminat miktarı vefat eden kişinin gelir, yaş gibi durumlarına göre ve tazminat talep eden kişinin yakınlık derecesine belirlenir. Yapılan aktüerya hesaplamaları ile belirlenen bu tutar onlarca parametre göz önünde bulundurularak duruma özgü yapılmaktadır. Bu yazıda ön bilgilendirme şeklinde temel olarak aktardığımız destekten yoksun kalma tazminatının belirlenmesinde, göz önünde bulundurulması gereken bir çok kriter mevcuttur. Son on beş yıl içerisinde trafik kazası nedeniyle bir yakınınızı kaybettiyseniz, talep edebileceğiniz tazminat ile ilgili detaylı bilgi almak için aşağıdaki ön başvuru formunu doldurup, hasar uzmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

Trafik Kazası Tazminat Hesaplama