Maddi Hasarlı Kazalar İçin Tazminat Danışmanlığı

Maddi Hasarlı Kazalar İçin Tazminat Danışmanlığı

Ülkemizde trafik kazaları sonucu araçlarda meydana gelen maddi hasarlar ve onarım maliyetleri sigorta poliçeleri kapsamında karşılanmaktadır. Ancak onarılıp eski haline getirilen aracın ikinci el piyasası bakımından ayrıca bir maddi değer kaybı söz konusudur. Kazalı araç statüsünde değerlendirlen bu araçlar, rayiç bedellerinin oldukça altında bir değere sahip olurlar. Araç değer kaybı olarak ifade edilen bu zarar talepler doğrultusunda kusurlu tarafın zorunlu trafik sigortası kapsamında karşılanmaktadır. Araç değer kaybı miktarı rayiç bedelden bağımsız olarak, hasarın niteliği, aracın üretim yılı, marka, model ve geçmişte yaptığı kilometre değerlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Değer kaybı ödemesi, yargıtay kararları gereğince sigorta poliçesi teminatı kapsamındadır.

Değer Kaybı Başvuru Şartları

Araç değer kaybı ödemesi için ilk olarak araç ve kazaya dair tüm detaylar göz önünde bulundurularak “değer kaybı raporu” anlaşmalı olduğumuz ekspertizler tarafından hazırlanır. Bu rapor ile birlikte kazaya dair diğer tutanak ve servis belgeleri ile karşı tarafın poliçe teminatı kapasamında sigorta firmasına başvuru yapılır. Ancak her şeyden önce araç ve kazanın bir takım ön şartları karşılıyor olması gerekir.

  • Kazanın son iki yıl içerisinde gerçekleşmiş olmalı.
  • Kazaya dair rapor ve tutanakların mevcut olması.
  • Kaza sonrası aracın onarım işlemlerinin tamamlanmış olması.
  • Kaza sonrası aracın perte çıkmamış olması.

Özürlü araçlarda tazminat ödemesinin geciktirilmesi veya reddedilmesi ve benzeri sebeplerle anlaşmazlık yaşıyorsanız, herhangi bir nedenle tazminat ödemeniz gecikiyor veya talebiniz reddediliyorsa; Talebinizin gerçekten sigorta poliçesi teminatı kapsamı dışında kaldığını öğrenmeden tazminat talebinizden vazgeçmeyin! Hak kaybına uğramak istemiyorsanız, profesyonel destek ve ücretsiz danışmanlık için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Geriye dönük iki yıl içerisinde trafik kazası geçirdiyseniz ve karşı tarafın kusuruyla aracınızda değer kaybı oluştuğunu düşünüyorsanız aşağıdaki başvuru formu üzerinden detaylı bilgi almak için başvuru yapabilirsiniz.

Trafik Kaza Tazminatı Hesapla